Rogate DH Annual Race - 15th October 2017, Category Results

Category : Hardtail

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 29 Easey William   Hardtail 00:43.702 00:43.772 00:43.702  
2 27 Chapman Finn   Hardtail 00:44.488 00:44.081 00:44.081 00:00.379
3 30 Lama Sushant   Hardtail 00:53.031 00:45.534 00:45.534 00:01.832
4 170 Marks Ben   Hardtail 00:46.248 00:46.281 00:46.248 00:02.546
5 34 Waller Charlie   Hardtail 00:48.387   00:48.387 00:04.685
6 31 Lee Alex   Hardtail 00:50.088 00:50.874 00:50.088 00:06.386
7 33 Taylor Peter   Hardtail 00:52.776 00:54.040 00:52.776 00:09.074
DNF - Run 2                
  34 Waller Charlie   Hardtail 00:48.387      

Category : Women

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 20 Flewitt Ellen   Women 00:48.865 00:48.925 00:48.865  
2 14 Arthur Francie   Women 00:50.156 00:49.163 00:49.163 00:00.298
3 18 Diwell Renee Gosport BMX Club Women 00:52.264   00:52.264 00:03.399
4 23 Underhill Tess   Women 00:52.914 00:59.349 00:52.914 00:04.049
5 21 Thorpe Yasmin   Women 00:56.449 01:01.323 00:56.449 00:07.584
6 17 Butler Emily   Women 00:56.450 01:00.709 00:56.450 00:07.585
7 22 Tucker Joanna   Women 01:01.575 01:01.870 01:01.575 00:12.710
8 15 Batsford Kim Bexhill Burners BMX Race Club Women 01:02.226 01:01.710 01:01.710 00:12.845
9 19 Eaton Michelle Gosport BMX Club Women 01:10.143 01:03.956 01:03.956 00:15.091
DNS - Run 1                
  16 Biggs Helen T.N.T. Women        
DNS - Run 2                
  16 Biggs Helen T.N.T. Women        
DNF - Run 2                
  18 Diwell Renee Gosport BMX Club Women 00:52.264      

Category : 12 and under

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 8 Platt Dom   12 and under 00:48.530 00:47.324 00:47.324  
2 3 Diwell-Wilson Nathan   12 and under 00:49.995 00:48.560 00:48.560 00:01.236
3 6 Madley George   12 and under 00:52.215 00:49.856 00:49.856 00:02.532
4 5 Holbeche Will   12 and under 00:53.343 00:50.328 00:50.328 00:03.004
5 7 Madley Luke   12 and under 00:53.590 00:50.935 00:50.935 00:03.611
6 2 Coppard Hadley   12 and under 00:56.109 00:52.625 00:52.625 00:05.301
7 10 Smith Joseph   12 and under 01:02.675 00:58.997 00:58.997 00:11.673
8 9 Sinclair Miles   12 and under 01:12.357 01:03.475 01:03.475 00:16.151
9 11 Williamson Lewis   12 and under 01:06.006 01:04.015 01:04.015 00:16.691
10 4 Gerrard Max   12 and under 01:12.249 01:04.535 01:04.535 00:17.211
11 1 Ashby-Rudd Zachary   12 and under 01:13.210 01:09.307 01:09.307 00:21.983

Category : Juvenile

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 37 Diwell-Wilson Travis Gosport BMX Club Juvenile 00:43.479 00:44.456 00:43.479  
2 44 Ridge Patrick Sutton Cycling Club/ C & N Cyc Juvenile 01:09.700 00:45.781 00:45.781 00:02.302
3 38 Hopkins Travis   Juvenile 00:48.756 00:49.361 00:48.756 00:05.277
4 40 Johnston Josh   Juvenile 00:49.801 00:48.861 00:48.861 00:05.382
5 49 Pickford Joel   Juvenile 00:49.093 00:49.448 00:49.093 00:05.614
6 36 Church Cameron   Juvenile 00:52.755 00:49.857 00:49.857 00:06.378
7 41 Johnston Robby   Juvenile 00:50.043 00:50.828 00:50.043 00:06.564
8 39 Hunt Fred   Juvenile 00:50.485 00:51.493 00:50.485 00:07.006
9 46 Ross Liam   Juvenile 00:50.685 00:50.937 00:50.685 00:07.206
10 43 Rabani Isaac   Juvenile 00:53.211 00:51.560 00:51.560 00:08.081
11 79 Watkin Cameron   Juvenile 00:51.983 00:51.695 00:51.695 00:08.216
12 45 Rohmer Milan   Juvenile 00:54.140 00:51.913 00:51.913 00:08.434
13 72 Humphreys Harry   Juvenile 00:52.239 00:52.361 00:52.239 00:08.760
14 48 Wickens Will   Juvenile 00:56.131 00:56.806 00:56.131 00:12.652
15 47 Ross Nathan SDR Juvenile 00:58.396 00:57.488 00:57.488 00:14.009
16 42 Mcfarlane Scott   Juvenile 00:58.748 00:58.735 00:58.735 00:15.256

Category : Youth

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 66 Williamson Luke   Youth 00:41.843 00:39.983 00:39.983  
2 53 Coe Jeremy   Youth 00:43.147 00:42.165 00:42.165 00:02.182
3 61 Roux Luc   Youth 00:43.947 00:43.064 00:43.064 00:03.081
4 59 Prosser Gilby   Youth 00:46.041 00:46.606 00:46.041 00:06.058
5 55 Everest Alex   Youth 00:46.126 00:47.444 00:46.126 00:06.143
6 56 Glynn Elliott   Youth 00:46.920 00:46.349 00:46.349 00:06.366
7 63 Smith Ben   Youth 00:46.568 00:46.777 00:46.568 00:06.585
8 54 Cudbertson James   Youth 00:47.539 00:46.789 00:46.789 00:06.806
9 51 Ashwood Luke Sutton Cycling Club/ C & N Cyc Youth 00:47.360 00:48.736 00:47.360 00:07.377
10 52 Barnett Ben Runnymede Rockets Youth 00:47.811   00:47.811 00:07.828
11 60 Ross Cameron   Youth 00:49.133 00:48.288 00:48.288 00:08.305
12 64 Thomson Nathan Mountain Trax RT Youth 00:48.409 00:48.590 00:48.409 00:08.426
13 58 Pickance William   Youth 00:50.556 00:59.391 00:50.556 00:10.573
14 172 Williams Tyler   Youth 00:51.100 00:51.773 00:51.100 00:11.117
15 67 Woodcock Oliver   Youth 01:02.453 00:51.630 00:51.630 00:11.647
16 57 Phelps Harry   Youth 01:01.944 00:53.854 00:53.854 00:13.871
17 62 Smith Charlie   Youth 00:58.650 00:57.749 00:57.749 00:17.766
DNS - Run 1                
  65 White George   Youth        
DNS - Run 2                
  65 White George   Youth        
DNF - Run 2                
  52 Barnett Ben Runnymede Rockets Youth 00:47.811      

Category : Junior

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 75 Mead Joshua   Junior 00:42.265 00:41.801 00:41.801  
2 171 Townsend Ben   Junior 00:42.639 00:42.078 00:42.078 00:00.277
3 78 Walsh Sam   Junior 00:42.826 00:42.528 00:42.528 00:00.727
4 80 Williams Rory   Junior 00:44.952 00:44.594 00:44.594 00:02.793
5 71 Green Ross   Junior 00:45.576 00:45.291 00:45.291 00:03.490
6 76 Organ Will   Junior 00:46.242 00:59.270 00:46.242 00:04.441
7 73 Lambert Max   Junior 00:50.097 00:51.144 00:50.097 00:08.296
8 77 Sumpter Jos   Junior 00:52.699 00:51.589 00:51.589 00:09.788

Category : Senior

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 95 Fairclough Brendan   Senior 00:39.936 00:39.059 00:39.059  
2 91 Davies Thomas The Riders Guild Senior 00:40.077 00:39.739 00:39.739 00:00.680
3 107 Noy Jack Canyon UK Senior 00:42.923 00:41.999 00:41.999 00:02.940
4 118 Varney Max   Senior 00:43.180 00:42.370 00:42.370 00:03.311
5 104 Michaelides Zac   Senior 00:42.639 00:43.023 00:42.639 00:03.580
6 99 Harvey David   Senior 00:43.626 00:42.639 00:42.639 00:03.580
7 111 Ryan Christopher   Senior 00:42.819 00:42.867 00:42.819 00:03.760
8 154 Young Adam   Senior 00:44.875 00:42.862 00:42.862 00:03.803
9 105 Michalka Tomasz Gravity Revolt Senior 00:44.061 00:43.289 00:43.289 00:04.230
10 101 Joyce Liam   Senior 00:44.948 00:43.320 00:43.320 00:04.261
11 103 Lynn Matt   Senior 00:44.081 00:44.574 00:44.081 00:05.022
12 115 Thain Thomas   Senior 00:44.723 00:44.982 00:44.723 00:05.664
13 119 Vinkler Petr   Senior 00:45.212 00:45.055 00:45.055 00:05.996
14 85 Boyles Lucas   Senior 00:46.703 00:46.346 00:46.346 00:07.287
15 100 Hornby Ashley   Senior 00:46.560 00:47.029 00:46.560 00:07.501
16 106 Mossman Benjamin   Senior 00:50.102 00:48.157 00:48.157 00:09.098
17 114 Stringer Jon   Senior 00:50.109 00:48.194 00:48.194 00:09.135
18 108 Owen Gavin   Senior 00:51.048 00:48.497 00:48.497 00:09.438
19 87 Burton Derek   Senior 00:49.666 00:48.692 00:48.692 00:09.633
20 94 Edwards Karl   Senior 00:48.986 00:49.027 00:48.986 00:09.927
21 112 Sa Joni   Senior 00:50.046 00:49.221 00:49.221 00:10.162
22 84 Bailey Rupert   Senior 00:49.897 00:56.860 00:49.897 00:10.838
23 90 Davies Callum   Senior 00:49.916 00:51.106 00:49.916 00:10.857
24 86 Budd Aaron Canyon UK Senior 00:50.217 00:49.961 00:49.961 00:10.902
25 93 Easey Ben   Senior 00:50.260 00:50.429 00:50.260 00:11.201
26 96 Feehan Liam   Senior 00:50.451 00:50.407 00:50.407 00:11.348
27 109 Perkins Carl   Senior 00:51.878 00:50.452 00:50.452 00:11.393
28 116 Thompson Jim   Senior 00:50.463 00:58.316 00:50.463 00:11.404
29 97 Frith Rob   Senior 00:52.910 00:51.494 00:51.494 00:12.435
30 110 Russell Dom   Senior 00:52.427 00:52.597 00:52.427 00:13.368
31 113 Sparks Joe   Senior 00:53.592 00:52.930 00:52.930 00:13.871
32 92 Dering Ricky   Senior 00:53.976 00:56.164 00:53.976 00:14.917
33 89 Carter Alex   Senior 01:05.459 00:54.774 00:54.774 00:15.715
34 117 Toovey Bobby   Senior 00:58.984 00:57.240 00:57.240 00:18.181
DNF - Run 1                
  102 Lang Josh   Senior        
DNS - Run 2                
  102 Lang Josh   Senior        

Category : Master

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 144 Platt Nick   Master 00:40.452 00:40.806 00:40.452  
2 128 Deakin Ben   Master 00:40.880 00:40.829 00:40.829 00:00.377
3 138 Mason Liam   Master 00:42.205 00:41.075 00:41.075 00:00.623
4 149 Saint Liam   Master 00:41.602 00:41.264 00:41.264 00:00.812
5 136 Horne Ben SDR Master 00:42.947 00:42.353 00:42.353 00:01.901
6 153 Turner Chris   Master 00:44.479 00:43.128 00:43.128 00:02.676
7 124 Beckerson Jack   Master 00:51.180 00:43.283 00:43.283 00:02.831
8 139 Medcalf Oliver   Master 00:44.134 00:43.573 00:43.573 00:03.121
9 131 Grant Az Army Cycling Race Team (ACRT) Master 00:44.146 00:43.944 00:43.944 00:03.492
10 126 Boud James   Master 00:45.025 00:44.008 00:44.008 00:03.556
11 150 Smith Mike MB Cyclery Master 00:44.077 00:50.544 00:44.077 00:03.625
12 129 Fenner Stephen   Master 00:44.816 00:44.392 00:44.392 00:03.940
13 123 Archbold Keir   Master 00:44.764 00:44.584 00:44.584 00:04.132
14 143 Oneill Ross   Master 00:46.275 00:45.930 00:45.930 00:05.478
15 151 Towle Justin   Master 00:46.004 00:46.226 00:46.004 00:05.552
16 140 Mulholland William   Master 00:47.998 00:46.877 00:46.877 00:06.425
17 135 Hoddinott Matthew   Master 00:48.439 00:48.971 00:48.439 00:07.987
18 146 Rackham Joe Trisports Master 00:50.505 00:48.666 00:48.666 00:08.214
19 152 Travers Steve   Master 00:50.176 00:49.018 00:49.018 00:08.566
20 147 Rawson Murray   Master 00:50.612 00:49.559 00:49.559 00:09.107
21 141 Newnham Jonathan   Master 00:50.011 00:51.331 00:50.011 00:09.559
22 125 Blum Krzysztof   Master 00:50.798 00:50.108 00:50.108 00:09.656
23 132 Greatorex Ben   Master 00:51.678 00:50.972 00:50.972 00:10.520
24 142 Norman Tim   Master 00:52.424 00:51.945 00:51.945 00:11.493
25 130 Flavell Simon   Master 00:53.950 00:52.328 00:52.328 00:11.876
26 127 Carvalho Hugo   Master 00:52.392   00:52.392 00:11.940
27 148 Rawson Lewis   Master 00:53.728 00:54.507 00:53.728 00:13.276
28 133 Hatchett Robert   Master 00:58.292 00:58.135 00:58.135 00:17.683
29 137 Lane David   Master 01:17.245   01:17.245 00:36.793
DNS - Run 1                
  134 Hedicker David   Master        
DNS - Run 2                
  127 Carvalho Hugo   Master 00:52.392      
  134 Hedicker David   Master        
  137 Lane David   Master 01:17.245      

Category : Veteran / Category : Grand Vet / Category : Super Vet

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 159 Bishop Aidan   Veteran 00:42.620 00:42.637 00:42.620  
2 166 Simpson Rich Mountain Mania Cycles Veteran 00:43.421 00:43.118 00:43.118 00:00.498
3 160 Broughton Jonathan The Riders Guild Veteran 00:46.036 00:44.381 00:44.381 00:01.761
4 165 Sampson Aidan   Veteran 00:46.099 00:44.999 00:44.999 00:02.379
5 164 Prior Anthony   Veteran 00:46.160 00:58.452 00:46.160 00:03.540
6 162 Howe Ian Mercedes AMG PETRONAS Veteran 00:47.824 00:48.193 00:47.824 00:05.204
7 167 Stott Michael   Veteran 00:50.637 00:49.822 00:49.822 00:07.202
8 163 Johnston David   Veteran 00:49.998 00:52.195 00:49.998 00:07.378
9 161 Easey Mike   Veteran 00:54.219 00:53.335 00:53.335 00:10.715
10 169 Williamson Francis   Veteran 00:56.417 00:56.319 00:56.319 00:13.699
DNS - Run 1                
  168 Sumpter Paul   Veteran        
DNS - Run 2                
  168 Sumpter Paul   Veteran