Honey Series Round 4 - Hollycombe - 2nd July 2017, Category Results

Category : Women

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 6 Flewitt Ellen Team Aston Hill Women 01:00.150 00:58.740 00:58.740  
2 3 White Chloe Bath Uni CC Women 01:06.860 01:04.550 01:04.550 00:05.810
3 2 Jones Amy Trailmunki.com/Royal Roots Rac Women 01:04.800 01:05.120 01:04.800 00:06.060
4 5 Diwell Renee Gosport BMX Club Women 01:06.460 01:07.220 01:06.460 00:07.720
5 1 Dawson Fran Trailmunki.com Women 01:28.700 01:26.800 01:26.800 00:28.060
DNS - Run 1                
  4 Newman Lucy Aston Hill MTB Club Women        
DNS - Run 2                
  4 Newman Lucy Aston Hill MTB Club Women        

Category : Hardtail

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 14 Lynes Barnaby Total Sport / Pulse Racing Hardtail 00:56.670 01:01.660 00:56.670  
2 10 Cordy Scott Pedal Addiction Hardtail 01:01.210 00:56.790 00:56.790 00:00.120
3 13 Sturt Darryl   Hardtail 01:08.670 00:59.850 00:59.850 00:03.180
4 11 Nicholas Martyn   Hardtail 01:05.780 01:05.610 01:05.610 00:08.940
5 12 Palmer Edward   Hardtail 01:09.790 01:08.300 01:08.300 00:11.630

Category : Ripper

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 21 Tyrrell William Surrey Hills Sus / Pedal & Sp Ripper 00:59.270 00:59.270 00:59.270  
2 20 Diwell-Wilson Nathan   Ripper 01:04.090 01:02.490 01:02.490 00:03.220

Category : Juvenile

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 33 Diwell-Wilson Travis Gosport BMX Club Juvenile 00:54.970 00:54.330 00:54.330  
2 30 Driscoll Toby   Juvenile 00:55.150 00:55.020 00:55.020 00:00.690
3 31 Porter Rich   Juvenile 00:56.520 00:57.070 00:56.520 00:02.190
4 35 Ridge Patrick Sutton Cycling Club Juvenile 00:58.150 00:58.270 00:58.150 00:03.820
5 34 Johnston Robby   Juvenile 01:08.340 00:58.830 00:58.830 00:04.500
6 32 Ross Liam   Juvenile 01:00.490 01:00.700 01:00.490 00:06.160

Category : Youth

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 53 Pollard Nick   Youth 00:54.980 00:54.740 00:54.740  
2 45 Church Ben   Youth 00:56.250 00:54.820 00:54.820 00:00.080
3 50 Roux Luc   Youth 00:57.180 00:56.890 00:56.890 00:02.150
4 47 Paddy Conor   Youth 00:57.930 00:57.200 00:57.200 00:02.460
5 48 Paul Ryan   Youth 00:59.090 00:57.370 00:57.370 00:02.630
6 49 Potz-Rayner Thom   Youth 01:00.250 00:58.040 00:58.040 00:03.300
7 46 Driscoll Jack   Youth 00:58.160 01:22.930 00:58.160 00:03.420
8 52 Ashwood Luke Sutton Cycling Club/ C & N Cyc Youth 01:01.630 01:02.320 01:01.630 00:06.890
9 51 Simpson Charlie   Youth 01:02.180 01:02.000 01:02.000 00:07.260
10 54 Georgiades Christian Yellow Jersy Cycle Insurance Youth 01:05.710 01:06.180 01:05.710 00:10.970

Category : Junior

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 69 Walsh Sam   Junior 00:51.330 00:51.780 00:51.330  
2 66 Green Ross   Junior 00:54.460 00:54.590 00:54.460 00:03.130
3 70 Williams Rory   Junior 00:55.610 00:58.000 00:55.610 00:04.280
4 67 Grimes Aidan   Junior 00:56.690 00:56.150 00:56.150 00:04.820
5 68 Lambert Max   Junior 01:03.450 01:02.840 01:02.840 00:11.510
6 65 Compton Alex   Junior 01:08.780 01:15.880 01:08.780 00:17.450

Category : Senior

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 83 Hornby Ashley Racing Club Ravenna Senior 00:56.680 00:57.020 00:56.680  
2 81 Davis William   Senior 01:33.800 00:57.330 00:57.330 00:00.650
3 87 Bone David Racing Club Ravenna Senior 01:07.200 00:57.490 00:57.490 00:00.810
4 90 Williams Freddie Bath Uni CC Senior 00:59.560 00:58.390 00:58.390 00:01.710
5 85 Russell Dom   Senior 00:59.680 00:59.910 00:59.680 00:03.000
6 91 Craven Jack Total Sport / Pulse Racing Senior 01:02.400 01:10.220 01:02.400 00:05.720
7 80 Coppard Keaten   Senior 01:02.630   01:02.630 00:05.950
8 89 Quayle James   Senior 01:07.140 01:07.700 01:07.140 00:10.460
9 92 Strugnell Tyler   Senior 01:09.030 01:07.830 01:07.830 00:11.150
10 84 James Jed   Senior 01:13.340 01:08.290 01:08.290 00:11.610
11 88 Dering Rick Total Sport Senior 01:18.870 01:09.440 01:09.440 00:12.760
DNS - Run 1                
  82 Fenner Stephen   Senior        
  86 Willis Andrew   Senior        
DNS - Run 2                
  80 Coppard Keaten   Senior 01:02.630      
  82 Fenner Stephen   Senior        
  86 Willis Andrew   Senior        

Category : Master

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 108 Tyrrell Liam Surrey Hills Sus / Pedal & Sp Master 00:53.890 00:53.230 00:53.230  
2 110 Keenan Rick Gravity Project Master 00:55.260 00:54.280 00:54.280 00:01.050
3 100 Dudley Karl Trailmunki.com Master 00:57.090 00:55.580 00:55.580 00:02.350
4 109 Henson Rob   Master 00:55.890 00:57.590 00:55.890 00:02.660
5 111 Vine Samuel   Master 00:56.500 00:56.060 00:56.060 00:02.830
6 112 Smith Jonathan   Master 00:57.400 00:56.170 00:56.170 00:02.940
7 101 Hedicker David   Master 01:00.070 00:58.390 00:58.390 00:05.160
8 105 Rawson Murray   Master 00:58.510 01:00.120 00:58.510 00:05.280
9 102 Hoddinott Matthew   Master 01:06.300 00:59.130 00:59.130 00:05.900
10 104 Lawrence Desmond   Master 01:06.990 01:08.730 01:06.990 00:13.760
11 107 Bridger Sam   Master 01:19.500 01:13.580 01:13.580 00:20.350
DNS - Run 1                
  103 King Steven   Master        
  106 Vaughan Brad   Master        
DNS - Run 2                
  103 King Steven   Master        
  106 Vaughan Brad   Master        

Category : Veteran

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 122 Tomlinson Cristan RokitCycle Veteran 00:59.050 01:00.210 00:59.050  
2 121 Johnston David   Veteran 01:02.070 01:01.450 01:01.450 00:02.400
DNS - Run 1                
  120 Harris Steve   Veteran        
DNS - Run 2                
  120 Harris Steve   Veteran        

Category : Grand Vet / Category : Super Vet

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Time Gap
1 140 Tett Marcus   Grand Vet 01:04.010 01:04.150 01:04.010  
DNS - Run 1                
  141 Ousby Graeme Total Sport Grand Vet        
DNS - Run 2                
  141 Ousby Graeme Total Sport Grand Vet