Honey Series Round 3 - Avery Farm - 4th June 2017, Category Results

Category : Women

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 1 Diwell Renee Gosport BMX Club Women 01:09.290 01:08.460 01:07.210 01:07.210  
2 2 Jones Amy Trailmonkki.com Royal Roots Ra Women 01:09.240 01:10.120 01:08.240 01:08.240 00:01.030
3 7 Priddle Stacey   Women 01:10.610 01:08.470 01:08.360 01:08.360 00:01.150
4 4 Waterman Queenie   Women 01:26.270 01:24.060 01:22.610 01:22.610 00:15.400
5 3 Rabani Imogen   Women 01:40.510 01:40.320 01:42.510 01:40.320 00:33.110

Category : Hardtail

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 12 Collins Matt Pedal Addiction Cycles Hardtail 01:00.190 00:59.940 00:59.510 00:59.510  
2 14 Lynes Barnaby Total Sport Hardtail 01:02.260 01:01.820 01:00.030 01:00.030 00:00.520
3 10 Cordy Scott   Hardtail 01:02.900 01:46.150 01:04.200 01:02.900 00:03.390
4 11 Nicholas Martyn   Hardtail 01:07.980 01:05.920 01:05.570 01:05.570 00:06.060
5 13 Peters Jim Total Sport Hardtail 01:07.360 01:07.030   01:07.030 00:07.520
DNS - Run 3                  
  13 Peters Jim Total Sport Hardtail 01:07.360 01:07.030      

Category : Ripper

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 22 Platt Dom   Ripper 01:05.380 01:15.570 01:05.440 01:05.380  
2 21 Diwell-Wilson Nathan   Ripper 01:08.780 01:08.590 01:08.510 01:08.510 00:03.130
3 20 Algar Samuel   Ripper 01:12.010 01:09.580 01:11.370 01:09.580 00:04.200
4 23 Rethman Max Hadleigh MTB Club Ripper 01:20.080 01:17.060 01:17.710 01:17.060 00:11.680
5 24 Saxon Reece Runnymede Rockets Ripper 01:20.070 01:18.750 01:21.360 01:18.750 00:13.370
6 25 Williamson Lewis   Ripper 01:26.570 01:21.960 01:20.150 01:20.150 00:14.770
7 26 Bowden Arthur Gravity Project / Edge Hill Cycles Ripper 01:32.790 01:42.350 01:31.480 01:31.480 00:26.100

Category : Juvenile

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 46 Driscoll Toby   Juvenile 01:01.300 01:11.750 01:00.630 01:00.630  
2 35 Diwell-Wilson Travis Gosport BMX Club Juvenile 01:01.790 01:01.290 01:01.740 01:01.290 00:00.660
3 41 Ridge Patrick Sutton Cycling Club/ C & N Cyc Juvenile 01:10.330 01:03.140 01:01.950 01:01.950 00:01.320
4 39 Porter Rich   Juvenile 01:03.010 01:02.660 01:02.250 01:02.250 00:01.620
5 36 Hopkins Travis   Juvenile 01:03.640 01:02.490 01:02.300 01:02.300 00:01.670
6 38 Pickford Joel   Juvenile 01:06.560 01:07.640 01:06.280 01:06.280 00:05.650
7 43 Vickery Daniel   Juvenile 01:06.850 01:06.790 01:07.640 01:06.790 00:06.160
8 45 Johnston Robby   Juvenile 01:08.840 01:07.390 01:10.390 01:07.390 00:06.760
9 42 Ross Liam   Juvenile 01:08.680 01:25.080 01:12.180 01:08.680 00:08.050
10 40 Rabani Isaac   Juvenile 01:11.690 01:11.210 01:09.570 01:09.570 00:08.940
11 44 Read Harris   Juvenile 01:11.880 01:11.390 01:10.370 01:10.370 00:09.740
12 37 Mcfarlane Scott   Juvenile 01:13.040 01:13.220 01:13.980 01:13.040 00:12.410
13 47 Dickmann Joseph   Juvenile 01:19.220 01:29.910 01:23.950 01:19.220 00:18.590

Category : Youth

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 57 Margrave Siôn Moore Large/O'Neal Race Team Youth 00:58.250 00:58.290 00:58.270 00:58.250  
2 60 Potz-Rayner Thom   Youth 01:12.100 01:02.900 01:02.000 01:02.000 00:03.750
3 66 Paul Ryan   Youth 01:03.170 01:02.410 01:02.100 01:02.100 00:03.850
4 63 Thomson Nathan Mountain Trax RT Youth 01:03.710 01:04.640 01:03.210 01:03.210 00:04.960
5 61 Roux Luc   Youth 01:05.220 01:03.640 01:03.220 01:03.220 00:04.970
6 65 Driscoll Jack   Youth 01:05.800 01:03.510 01:03.260 01:03.260 00:05.010
7 59 Paddy Conor Finch Cycles Youth 01:03.860 01:04.680 01:03.360 01:03.360 00:05.110
8 64 Waller Charlie   Youth 01:04.150 01:12.570 01:05.670 01:04.150 00:05.900
9 55 Glynn Elliott   Youth 01:05.380 01:04.980 01:04.180 01:04.180 00:05.930
10 56 Loxton-Read Mckinley   Youth 01:06.990 01:11.330 01:05.630 01:05.630 00:07.380
11 58 Nicholson Harvey   Youth 01:12.030 01:23.930 01:10.080 01:10.080 00:11.830
DNS - Run 1                  
  62 Simpson Charlie   Youth          
DNS - Run 2                  
  62 Simpson Charlie   Youth          
DNS - Run 3                  
  62 Simpson Charlie   Youth          

Category : Junior

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 76 Easey William   Junior 00:57.830 00:57.510 00:56.810 00:56.810  
2 82 Thomas Rob Gravity Project Junior 01:05.860 01:00.150 00:58.860 00:58.860 00:02.050
3 84 Walsh Samuel   Junior 00:59.340 01:23.570 00:59.120 00:59.120 00:02.310
4 81 Lane Drew   Junior 01:00.690 00:59.810 00:59.140 00:59.140 00:02.330
5 78 Green Ross   Junior 01:28.750 01:00.160 00:59.740 00:59.740 00:02.930
6 80 Lawson Sam   Junior 01:03.810 01:01.470 01:01.030 01:01.030 00:04.220
7 77 Fleming Peter   Junior 01:06.740 01:05.010 01:04.440 01:04.440 00:07.630
8 83 Kaplan Rokan   Junior   01:04.560 01:11.250 01:04.560 00:07.750
9 79 Lambert Max   Junior 01:33.460 01:08.690 01:07.520 01:07.520 00:10.710
10 75 Bolton Oliver   Junior 01:09.410 01:10.840 01:09.060 01:09.060 00:12.250
DNF - Run 1                  
  83 Kaplan Rokan   Junior   01:04.560 01:11.250    

Category : Senior

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 93 Fuller Max   Senior 01:00.920 01:00.530 01:01.220 01:00.530  
2 90 Charles Edward Gravity Project Senior 01:03.300 01:01.610 01:01.820 01:01.610 00:01.080
3 98 Reynolds Josh   Senior 01:03.490 01:02.590 01:03.390 01:02.590 00:02.060
4 101 Bridgland James   Senior 01:03.730 01:02.840 01:03.870 01:02.840 00:02.310
5 92 Easey Ben   Senior 01:06.320 01:06.080 01:05.610 01:05.610 00:05.080
6 102 Craven Jack Total Sport Senior 01:07.800 01:20.900 01:06.250 01:06.250 00:05.720
7 100 Clark Dan Hant Bike Wheels Senior 01:07.610 01:06.960 01:10.740 01:06.960 00:06.430
8 103 Dering Ricky Total Sport Senior 01:24.080 01:08.720 01:23.090 01:08.720 00:08.190
9 94 James Jed   Senior 01:12.730 01:10.020 01:09.050 01:09.050 00:08.520
10 99 Strugnell Tyler   Senior 01:21.830 01:11.600 01:12.270 01:11.600 00:11.070
11 97 Paun Daniel   Senior 01:19.120 01:21.840 01:18.960 01:18.960 00:18.430
DNS - Run 1                  
  91 Cull Sean   Senior          
  95 Maxey Daniel   Senior          
  96 Michalka Tomasz Gravity Revolt Senior          
DNS - Run 2                  
  91 Cull Sean   Senior          
  95 Maxey Daniel   Senior          
  96 Michalka Tomasz Gravity Revolt Senior          
DNS - Run 3                  
  91 Cull Sean   Senior          
  95 Maxey Daniel   Senior          
  96 Michalka Tomasz Gravity Revolt Senior          

Category : Master

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 126 Hillier Lee Southern Downhill Riders Master 00:59.580 00:57.990 00:58.850 00:57.990  
2 115 Dudley Karl   Master 01:09.720 01:00.230 01:00.330 01:00.230 00:02.240
3 125 Vaughan Brad SDR Master 01:01.110 01:01.490 01:01.100 01:01.100 00:03.110
4 118 Henson Robert   Master 01:01.840 01:02.490 01:01.580 01:01.580 00:03.590
5 123 Newnham Jonathan   Master 01:04.500 01:02.850 01:03.220 01:02.850 00:04.860
6 117 Hedicker David   Master 01:04.040 01:03.070 01:04.910 01:03.070 00:05.080
7 122 Moore Ashley   Master 01:04.030 01:03.250   01:03.250 00:05.260
8 124 Stevens Matthew   Master 01:06.450 01:04.260 01:03.500 01:03.500 00:05.510
9 116 Fenton James   Master 01:03.860 01:04.290 01:05.570 01:03.860 00:05.870
10 120 Hutchings Lee   Master 01:06.580 01:04.970 01:04.000 01:04.000 00:06.010
11 119 Hoddinott Matthew   Master 01:07.010 01:06.020 01:04.910 01:04.910 00:06.920
DNS - Run 1                  
  121 King Steven   Master          
DNS - Run 2                  
  121 King Steven   Master          
DNS - Run 3                  
  121 King Steven   Master          
  122 Moore Ashley   Master 01:04.030 01:03.250      

Category : Veteran

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 147 Theron Guy   Veteran 00:58.210 00:57.650 01:04.880 00:57.650  
2 152 Goodyear Graham Gravity Project Veteran 01:00.150 00:59.930 01:01.310 00:59.930 00:02.280
3 151 Gillingham Mark   Veteran 01:00.270 01:00.320 01:00.220 01:00.220 00:02.570
4 148 Tomlinson Cristian   Veteran 01:03.380 01:02.200 01:04.190 01:02.200 00:04.550
5 142 Kelly Daniel   Veteran 01:02.550 01:02.580 01:02.400 01:02.400 00:04.750
6 149 James Harvey Musn't Grumble Veteran 01:04.600 01:03.550   01:03.550 00:05.900
7 154 Baker Justin Total Sport Veteran 01:05.470 01:04.710 01:04.980 01:04.710 00:07.060
8 153 Wood Martin Gravity Project UKSE Veteran 01:05.700 01:05.000 01:05.920 01:05.000 00:07.350
9 140 Algar Mark   Veteran 01:05.620 01:05.810 01:05.510 01:05.510 00:07.860
10 143 Lawler Alex   Veteran 01:05.540 01:05.590 01:06.800 01:05.540 00:07.890
11 145 Phillips Peter Colchester Rovers CC Veteran 01:06.140 01:07.790 01:08.180 01:06.140 00:08.490
12 150 Johnston David   Veteran 01:07.900 01:07.730 01:07.380 01:07.380 00:09.730
13 144 Paddy Nick Surry Hills Bikes Veteran 01:08.130 01:07.410 01:07.880 01:07.410 00:09.760
14 141 Cole Daniel   Veteran 01:07.520 01:10.330 01:08.600 01:07.520 00:09.870
15 155 Puttnam Joe Total Sport Veteran 01:12.950 01:12.190   01:12.190 00:14.540
16 146 Rethman James Hadleigh MTB Club Veteran 01:17.080 01:16.490 01:12.700 01:12.700 00:15.050
DNS - Run 3                  
  149 James Harvey Musn't Grumble Veteran 01:04.600 01:03.550      
  155 Puttnam Joe Total Sport Veteran 01:12.950 01:12.190      

Category : Grand Vet / Category : Super Vet

Rank Bib. Name Club Category Run 1 Run 2 Run 3 Time Gap
1 162 Howe Ian Mercedes AMG PETRONAS Grand Vet 01:04.010 01:01.530 01:03.140 01:01.530  
2 160 Cheshire Ian   Grand Vet 01:03.510 01:02.630 01:01.910 01:01.910 00:00.380
3 161 Easey Mike   Grand Vet 01:11.080 01:10.210 01:11.170 01:10.210 00:08.680